HABERLER

HABERLER

Otomotiv Sektöründe Alüminyum Profil Kullanımı

Otomotiv Sektöründe Alüminyum Profil Kullanımı

Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor. Bu bağlamda yenilikler ulaşım araçlarına uygulanıyor. Enerjiyi elde etmek tarih boyunca her zaman ulaşılmaya çalışılan bir durumdur. Enerjiyi en ekonomik olarak elde edebilmek için halen çalışmalar sürmektedir. Enerjiyi elde etmek aynı zamanda üretirken de minimum şekilde kullanmak gerekir.

Ulaşım sektöründe hareket enerjisi, öncelikle canlı hayvanların kullanımıyla sağlanmış, sonrasında buhar enerjisinin bulunması ile, hareket enerjisi buharın gücüyle sağlanmıştır. Sonrasında petrolün keşfedilmesi ve petrolden damıtılarak elde edilen benzin, mazot vb. yakıtların kullanımına uygun motorlar üretilerek, hareket enerjisi elde edilmeye başlanmıştır. Gelişen teknoloji ile, araçların içerisinde elektrik enerjisi üreten bir sistem değil, enerji depolanmış bir sistem konularak, aracın bu depodan enerji kullanması ve hareket enerjisine bir motor aracılığıyla çevirmesi düşünülmüştür. Elektrikli otomobil projeleri de bu durumdan çıkmaktadır. Fakat burada elektrikli otomobilin maksimum fayda ile elektriği kullanabilmesi ve arabanın kendi ağırlığından dolayı fazla elektrik harcamaması için otomobillerin hafifletilmesi gerekmektedir. Otomotivlerin hafifletilmesi projesi günümüzde hafif metallerin kullanımını doğurmuştur.

 

Peki gerektiğinde demir sertliğinde gerektiğinde çelik sertliğinde kullanılabilen üstelik demirden hafif olan metaryal nedir? Tabiki alüminyumdur. Eğer maliyeti biraz daha yukarı çekmenizde mahsur yok ise kompakt malzemeler de gözönünde bulundurulabilir. Fakat maliyet probleminden dolayı kompakt malzemeler şu anda sadece hava araçlarında kullanılmaktadır.  Alüminyum hafifliği ile artık daha fazla yük yüklenmeye çalışılan araçlarda oldukça fazla kullanılmaktadır. Aynı aracın 1200 kg gelen kendi ağırlığı alüminyum kullanımının arttırılması ile 800 kg civarına düşürülmekte, böylece aracın faydalı yük miktarı artırılmaktadır. Alüminyum doğası gereği, farklı materyaller ile birleştirilebilmekte, böylece birleştirildiği materyalin özelliğini alabilmektedir. Kullanılan alüminyum’un sert olması isteniyorsa yani çeliğe yakın sertlikte alüminyum talep ediliyorsa, buna göre 7000 serisi dediğimiz sert alüminyum haline getirilebilmekte, ya da bükülebilme özelliği kazandırılmak isteniyorsa, içeriğindeki    ( Örn: Mangan) materyal miktarı arttırılarak, 3000 serisi bükülebilir alüminyum haline getirilebilmektedir. Böylece aracın askı takozunda sertlik gerektiren yerlerde kullanılan alüminyum, aynı zamanda aracın alüminyum radyatöründe bükülerek kullanılabilecek halde boru şeklinde üretilerek de kullanılabilmektedir.

 

Tüm bu şartlar alüminyum’un rahatlıkla her türlü ulaşım aracında kullanılabilmesini sağlar. Mecanica CNC; otomotiv sektöründe kullanılan her türlü alüminyum parçaları hassas ve hızlı olarak üretebilen makineler sunmaktadır.

BİZE ULAŞIN

BİZE ULAŞIN

Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve tekliflerinizi iletmek için bizimle iletişime geçin